dzwikop 23 1 80x80
Jak bezpiecznie obsługiwać żurawie samojezdne?
6 marca 2019

Kosz transportowy do zadań specjalnych

dzwikop

Kosze transportowe służą do przemieszczenia osób wraz z ładunkiem i podwieszane są na haku żurawia za pomocą szekli oraz ogniw zbieżnych. Podobnie,  jak w przypadku żurawi samojezdnych również kosze transportowe muszą zostać dopuszczone do użytku przez Urząd Dozoru Technicznego. Zgodnie z wymaganiami UDT, przemieszczanie osób w koszu za pomocą żurawia może być podejmowane tylko w wyjątkowych okolicznościach. Sprawdźmy, czym powinna się wyróżniać konstrukcja koszów transportowych i jak należy je obsługiwać?

 

Bezpieczna konstrukcja kosza transportowego

Kosz transportowy wykonywany jest z wysokojakościowej stali atestowanej, zabezpieczonej przed rdzewieniem. Posiada daszek, zabezpieczajacy przed opadami oraz spadającymi przedmiotami. Koniecznie musi być wyposażony w stałe punkty kotwiące, umożliwiające wpięcie indywidualnych środków ochronnych, czyli pasów lub szelek bezpieczeństwa. Podłoga kosza powinna zostać zespolona z ramą przez przyspawanie blachy oraz wyróżniać się właściwościami antypoślizgowymi. Drzwi do kosza muszą otwierać się do wewnątrz oraz posiadać w pełni sprawne zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem. Kosz transportowy musi także posiadać barierkę wewnętrzną. Jego konstrukcja musi umożliwiać transport wózkiem widłowym. Kosz do prac spawalniczych musi dodatkowo zostać wyposażony w zacisk uziemiający.

 

Kosz musi być zabezpieczony przed samoczynnym obrotem oraz przechyleniem, a także wypadnięciem osób i ich narzędzi. Powinien być pomalowany na wyrazisty i kontrastowy kolor, aby był widoczny z daleka. Zawiesia kosza mogą być odłączane tylko przy pomocy specjalistycznych narzędzi i nie mogą być używane do innych celów. Każdy kosz transportowy musi posiadać tabliczkę znamionową z numerem identyfikacyjnym oraz specyfikacją. Minimalna powierzchnia robocza w koszu transportowym to 0,6 m x 0,6 m dla jednej osoby oraz 0,4 x 0,4 m dla każdej następnej. Natomiast odległość od podłogi kosza do punktu zawieszenia to minimum 3 metry.

 

Jak obsługiwać kosz transportowy?

Przemieszczanie osób w koszu transportowym musi być przeprowadzane z zachowaniem szczególnej ostrożności. Przed użyciem kosza należy skontrolować jego stan techniczny oraz przeprowadzić próbę z obciążeniem nominalnym. Instrukcja użytkowania kosza musi być uzgodniona z Urzędem Dozoru Technicznego. Należy bezwzględnie przestrzegać zasady, że całkowita masa osób i wyposażenia nie może przekraczać ½ udźwigu żurawia. Do kosza można wejść (oraz wyjść z niego) tylko wówczas, gdy znajduje się on w najniższym możliwym położeniu. Nie wolno wyskakiwać z kosza, gdy znajduje się on w ruchu z wyłączeniem sytuacji awaryjnych. Pamiętajmy przy tym, że zasady ewakuacji są określone w osobnej instrukcji, z którą należy się zapoznać. Każda osoba transportowana koszem musi posiadać środki ochrony osobistej, które zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. W trakcie przemieszczania kosza transportowego nie wolno wykonywać żadnych prac.

 

Kosz transportowy musi zawsze znajdować się w zasięgu wzroku operatora żurawia, a jeśli nie jest to możliwe należy wesprzeć się pomocą sygnalisty. Kosza transportowego w żadnym wypadku nie wolno opuszczać grawitacyjnie – funkcja swobodnego opuszczania ładunku musi zostać wyłączona oraz zabezpieczona przed przypadkowym uruchomieniem. Prędkość przemieszczania osób w koszu transportowym nie może być większa niż 30m/min. Nie wolno użytkować kosza, gdy prędkość wiatru przekracza 7m/s, a także podczas niesprzyjającej pogody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *