dzwikop 36 80x80
Podnośnik koszowy. Zastosowanie i rodzaje
14 marca 2019
dzwikop
Zasady BHP pracy na podnośniku koszowym
30 sierpnia 2019

Żurawie samojezdne. Co warto o nich wiedzieć?

dzwikop 2 2 1200x480

Żurawie samojezdne inaczej nazywane są żurawiami samobieżnymi. To urządzenia dźwigowe, wykorzystywane do prac przeładunkowych oraz montażowych. Dźwignica zamontowana jest na podwoziu samochodu ciężarowego lub na specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Umożliwia podnoszenie, opuszczanie i przemieszczanie ciężkich ładunków. Żurawie samojezdne są stabilne, bez problemu mogą poruszać się w trudnym terenie i charakteryzują się szerokim zakresem wykonywanych manewrów.

 

Podstawowe informacje o żurawiach samojezdnych

Żuraw samojezdny zbudowany jest z wyciągarek na oddzielnej konstrukcji nośnej oraz wychylnego wysięgnika, który osadzony jest na obrotowej kolumnie. Maszyna pracuje w trybie transportowym lub dźwigowym. Praca w trybie dźwigowym jest współcześnie zautomatyzowana, a wysięgnik posiada konstrukcję teleskopową, co znacznie usprawnia jego rozkładanie. Biorąc pod uwagę rodzaj podłoża, na którym zamontowany jest żuraw samojezdny, można wyróżnić żurawie samochodowe, jezdniowo-terenowe, terenowe kołowe oraz gąsiennicowe. Żurawie samojezdne mogą mieć napęd mechaniczny, hydrauliczny lub elektryczny. Najczęściej napędzane są przez silnik spalinowy.

 

Wysięgnik może wykonywać ruchy obrotowe w płaszczyźnie poziomej lub pionowej lub ruchy w obu płaszczyznach jednocześnie. Urządzenie jest powszechnie stosowane w budownictwie oraz pracach transportowych, przeładunkowych i specjalnych. Żuraw samojezdny jest niezbędnym urządzeniem na placach budowy, w magazynach, fabrykach czy centrach logistycznych. Dużą popularnością cieszy się wynajem żurawi samojezdnych, pozwalający firmom na bezproblemowe funkcjonowanie bez znacznych nakładów finansowych. Żurawie z napędem elektrycznym mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach zamkniętych, wymagających specjalnych warunków sanitarnych lub w strefach zagrożonych wybuchem.

 

Żurawie samojezdne i ich parametry

Podstawowym parametrem, określającym specyfikację żurawi samojezdnych jest udźwig, czyli maksymalna wartość obciążenia. Zależy ona nie tylko od długości wysięgu i wysięgnika, ale również rodzaju olinowania czy sposobu podparcia żurawia. Tylko przestrzeganie dopuszczalnego udźwigu jest gwarantem prawidłowej pracy żurawia. Wysięg żurawia to odległość pozioma od osi obrotu do pionowej osi urządzenia ładunkowego. Z wysięgiem związana jest wartość momentu udźwigu, czyli ciężaru ładunku zawieszonego na konkretnym wysięgu żurawia. Istotna jest także wysokość podnoszenia, głębokość opuszczania czy kąt obrotu. Pamiętajmy, że wartość wysokości podnoszenia należy zmniejszyć o wysokość ładunku.

 

Warto również wspomnieć o prędkości opuszczania i podnoszenia ładunków, obracania wysięgnika oraz teleskopowania, czyli rozkładania. W przypadku, gdy żuraw będzie pracował w trudnych warunkach terenowych, bardzo ważne jest maksymalnie nachylenie podłoża, które urządzenie będzie w stanie pokonać. Bezpośrednio zależy ono od masy własnej żurawia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *