Podnośniki koszowe to szeroka grupa urządzeń dźwignicowych, zaliczanych do ruchomych podestów przejezdnych. Przeznaczone są do przemieszczania osób na stanowiska robocze i umożliwiają wykonywanie prac na wysokościach. Prace wykonywane są z powierzchni roboczej kosza, który jest zamontowany na końcu hydraulicznego ramienia. Konstrukcja podnośnika koszowego może być przegubowa, teleskopowa lub nożycowa. Warto mieć na uwadze, że wszystkie podesty ruchome podlegają dozorowi technicznemu.
Podnośniki koszowe są szeroko wykorzystywane w pracach budowlanych, remontowych i montażowych. To bezpieczna i wygodna alternatywa dla drabin i rusztowań. Podnośniki koszowe pomagają w pracy strażaków, umożliwiają malowanie elewacji budynku czy zakładanie zewnętrznych instalacji elektrycznych oraz wentylacyjnych. Montaż oświetlenia, czyszczenie okien, pielęgnacja terenów zielonych czy zakładanie izolacji nie stanowią problemu z tymi urządzeniami. Z podnośników koszowych można wykonywać prace dekarskie i blacharskie, wznosić konstrukcje stalowe czy instalować reklamy wielkoformatowe. Mogą być wykorzystywane w trudnych warunkach oraz na nierównym terenie i niestabilnym gruncie.
Podnośniki koszowe stosowane są w pracach konserwacyjnych latarni i sygnalizacji świetlnej, podczas montażu anten telewizyjnych i radiowych, w trakcie usuwania nawisów śnieżnych czy zakładania dekoracji świątecznych. Można je eksploatować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Nietypowym zastosowaniem podnośników koszowych jest między innymi wykonywanie prac artystycznych na ścianach budynków, jak malowanie graffiti. Potrzebę tymczasowej eksploatacji podnośnika koszowego z powodzeniem może zaspokoić krótkookresowy wynajem podnośnika koszowego wraz z doświadczonym operatorem.
Podnośniki koszowe klasyfikowane są na podstawie sposobu przemieszczania się lub specyfiki budowy. Przejezdne podesty ruchome z zamontowanym na końcu ramienia koszem mogą być samojezdne lub montowane na samochodach albo przyczepach. Podnośniki samojezdne mogą poruszać się samodzielnie i są dopuszczone do ruchu drogowego. Zazwyczaj przeznaczone są do przemieszczania się po powierzchniach gładkich, jednak w trudnych warunkach terenowych można wykorzystać podnośniki na specjalnych oponach terenowych z napędem 4×4 i zwiększonym prześwitem. Na rynku dostępne są również samojezdne podnośniki koszowe na gąsienicach, jednak wykorzystywane są bardzo rzadko.
Drugą grupą podnośników koszowych są podnośniki montowane na podwoziach samochodowych. Rodzaj podwozia uzależniony jest od konkretnych potrzeb. Podnośniki można instalować zarówno na niewielkich autach dostawczych, jak również dużych samochodach ciężarowych. Podnośnik koszowy może być również zainstalowany na przyczepie i ciągnięty za dowolnym autem, które spełnia wymagania obciążeniowe.
Biorąc pod uwagę typ budowy, podnośniki koszowe mogą posiadać konstrukcję: