żuraw samojezdny
Praca żurawia samojezdnego w niesprzyjających warunkach
18 września 2019
wybieranie firmy
Usługi dźwigowe. Jak wybrać odpowiednią firmę?
23 października 2019

Generator prądu. Zasada działania i zastosowanie

GENERATOR 1 800x480

Generator prądu to nazwa zamienna dla określenia agregat prądotwórczy. Wykorzystywany jest jako źródło zasilania urządzeń elektrycznych lub w funkcji zapasowego źródła prądu, między innymi na wypadek awarii sieci. Oznacza to, że generator prądu można wykorzystywać jako zasilanie podstawowe lub doraźne, rezerwowe. Najczęściej służy do wytwarzania prądu dla potrzeb napędowych, świetlnych lub grzewczych na obszarach, gdzie nie ma innych źródeł energii elektrycznej. Generator prądu na wynajem może być między innymi wykorzystany do zasilania podnośnika koszowego.

Jak jest zbudowany i jak działa generator prądu?

Sercem generatora prądu jest prądnica synchroniczna, zasilana silnikiem spalinowym na benzynę lub diesla. Z tego względu w urządzeniu znajdziemy także zbiornik na paliwo i tłumik spalin. Silnik może być uruchamiany ręcznie lub elektrycznie. Nowoczesne generatory prądu wyposażone są dodatkowo w dźwiękoszczelną obudowę, zmniejszającą poziom hałasu przy pracy, system antywibracyjny oraz układ zdalnego sterowania. Elementami systemu bezpieczeństwa są wyłączniki przeciążeniowe, różnicowoprądowe i przeciwporażeniowe. Znajdują się w nim także urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz pomocnicze, takie jak akumulator. Generator prądu może być urządzeniem stacjonarnym lub przenośnym. Generator prądu na wynajem to przenośne urządzenie mobilne o niewielkich gabarytach, które można łatwo transportować z miejsca na miejsce.

Zasada działania generatora prądu nie jest skomplikowana. Urządzenie wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Sercem prądnicy jest magnetyczny wirnik, na który nawinięte jest uzwojenie. Uzwojenie wytwarza stałe pole elektromagnetyczne. Energia mechaniczna, wytworzona w trakcie pracy silnika, przekazywana jest do prądnicy i wprawia w ruch magnetyczny wirnik. Obrotowy ruch wirnika powoduje przerywanie nieruchomych linii pola elektromagnetycznego. To zjawisko nazywamy właśnie indukcją elektromagnetyczną, dzięki której możliwa jest zamiana energii mechanicznej na energię elektryczną, czyli prąd.

Generator prądu w podnośnikach koszowych i inne zastosowania

Generator prądu charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem i można go wykorzystywać wszędzie tam, gdzie potrzebny jest prąd elektryczny, a nie ma podłączenia do sieci lub sieć uległa awarii. Jego parametry należy jednak dostosować do przeznaczenia. Istotna jest zwłaszcza moc nominalna urządzenia oraz jego moc maksymalna. Należy sobie zadać pytanie, jakim prądem może być zasilane urządzenie docelowe oraz czy potrzebuje ono napięcia stabilizowanego. Generator prądu to obowiązkowe wyposażenie placówek, w których nie można sobie pozwolić na przerwy w dostawie prądu, jak jednostki szpitalne czy magazyny żywności.

Mobilny generator prądu na wynajem bardzo często wykorzystywany jest na imprezach plenerowych do nagłośnienia i oświetlenia. To jednak nie jedyne jego zastosowanie. Generator prądu jest często użytkowany na placach budowy, gdzie nie ma dostępu do innego źródła prądu. Warto zwrócić uwagę chociażby na generator prądu do podnośników koszowych, przystosowany do napięcia 230V. Wybierając generator prądu do podnośnika koszowego szczególną uwagę trzeba zwrócić na dopuszczalny czas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *